ČRo: Poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině

//ČRo: Poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině

ČRo: Poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině

Za deset let už se možná v přírodě nevykoupeme. A můžeme si za to sami, varuje hydrobiolog

Pokud vás napadlo, že se před tropickým horkem zajdete zchladit k rybníku, radši se ještě posaďte. A než vyrazíte, poslechněte si na Radiožurnálu rozhovor Lucie Výborné s hydrobiologem Jaroslavem Vrbou.

Sinice už opět zamořují české vodní plochy. A podle Jaroslava Vrby se není čemu divit. „Sinice mají rády teplo, a také nadbytek živin. Jejich přikrmování začalo s vynálezem růstových průmyslových hnojiv,“ upozorňuje. A pokračuje to dodnes. I na nás tak záleží, jak bude česká příroda vypadat za deset let. „Pokud dáme přednost svému pohodlí a budeme se tvářit, že problém neexistuje, nádrže pokvetou čím dál víc, v celé ploše a nebude se kde koupat,“ varuje hydrobiolog.

 

Voda mizí i z krajiny

A vliv to všechno může mít i na krajinu jako takovou. „Krajinu ovlivňujeme tím, jak se k ní chováme jako hospodáři a zemědělci. Například poválečné zemědělství a kolektivizace vedly k dnešní vysušené krajině, kdy například na jižní Moravě už krajina vodu ani nezadrží.“

„Už padesát let se snažíme vody co nejrychleji zbavit. A pak se divíme, že je sucho. Začínáme mít nedostatek vody,“ upozorňuje Jaroslav Vrba. Česko přitom tvoří takzvanou „střechu Evropy“ a nová voda do něj téměř nepřitéká.

Co může udělat každý z nás?
1. Hlídejte spotřebu vody: zjistěte, zda vám třeba neprotéká záchod
2. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou
3. Při čištění zubů nenechávejte tekoucí kohoutek
4. Stavíte-li dům, myslete na využití dešťové vody

 

Zdroj: Rozhlas.cz

 

By | 2018-08-01T14:05:27+00:00 Srpen 1st, 2018|Aktuality|