Právo: Vlastníci lesů žádají o pomoc Teličku, stát je pomalý

//Právo: Vlastníci lesů žádají o pomoc Teličku, stát je pomalý

Právo: Vlastníci lesů žádají o pomoc Teličku, stát je pomalý

Vlastníci lesů žádají o pomoc s kůrovcovou kalamitou Teličku

 

Soukromí vlastníci lesů žádají o pomoc při řešení kůrovcové kalamity místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku (nestraník, zvolen za ANO). Český stát podle nich dostatečně rychle nežádá Evropskou komisi o podporu, která by kompenzovala výpadky za prodej dřeva, píše čtvrteční Právo. Na tiskové konferenci to včera uvedli zástupci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL).

Chtějí, aby jim Telička pomohl jednak s podporou této dotace, která by měla být pro vlastníky 3000 korun na hektar, ale také aby posoudil, zda by evropská legislativa neumožnila jednodušší zadávání zakázek od státního podniku Lesy ČR. SVOL tvrdí, že pokud nebudou mít lesníci peníze za prodej dříví, nezvládnou znovu vysazovat stromy, obnovovat lesy a přijde ekologická kalamita. V současnosti se kůrovcová kalamita rozšířila z Moravy na Vysočinu a lesníci se obávají dalšího šíření v příštím roce.

Podle předsedy sdružení Františka Kučery klesla cena kůrovcového dřeva hluboko pod 1000 korun za metr krychlový, kdežto cena za pokácení stromu naopak vzrůstá. V lesnictví je nedostatek kapacit na zpracování napadeného dříví, ale také na samotné kácení. Vlastníci proto chtějí podporu od státu, který podle nich například pomáhá zemědělcům, když přijde suchý rok. SVOL má přes 620 členů, ti se starají o více než 15 procent výměry lesů v ČR.

 

Zdroj: Právo

By | 2018-10-04T10:29:41+00:00 Říjen 4th, 2018|Aktuality|